YENİ MEDYA

Instagram STORIES ile Snapchat’in Tahtını Sallamaya Hazırlanıyor

Instagram’a bir kaç hafta içinde gelecek Stories özelliği ile artık Instagram’da da Snapchat tarzı içerikler üretip paylaşmak mümkün olacak. Çoklu fotoğraflarınızı ya da videolarınızı metin ve çizim araçlarıyla düzenleyerek daha eğlenceli hale getirirken alışılmış dışında bir Instagram deneyimi yaşama fırsatına da sahip oluyorsunuz.

Stories özelliğe ile ürettiğiniz içerikler Snapchat’te olduğu gibi 24 saat boyunca görünür olurken, bu süre dolduktan sonra otomatik olarak siliniyor. Instagram’da yer alan diğer kullanıcıların hikayelerine göz atabilmek için profil fotoğraflarının üzerine dokunmanız yeterli. Ayrıca paylaştığınız içeriklerin gizlilik ayarlarını da istediğiniz gibi kontrol etme şansınız bulunuyor.

Bakalım Facebook, uzun zamandır rekabette bir adım geride kaldığı Snapchat’i bu Instagram hamlesi ile zorlayıp, gençler için yeniden en gözde platformlardan biri haline gelebilecek mi?

Facebook Sayfalarında Olağanüstü Değişiklikler Var

Ülke olarak olağandışı durumlar yaşadığımız şu günlerde, Facebook’ta alışılmışın dışına çıkarak, sayfa tasarımında radikal bir değişikliğe gitti.

Facebook Sayfaları’nın yeni arayüzü, markalara daha geniş alanlar sunarken, tıpkı haber akışı deneyimi sunuyor.

Özellikle üst kısımda yer alan Hakkında, Fotoğraflar, Videolar gibi sekmelerden oluşan ana menünün sayfanın sol kısmında  toplanması ve solda yer alan tüm sekmelerin de sağ tarafa taşınması en temel değişiklikler.

%20 Yıkıldı!

Facebook reklam politikasında uyguladığı %20 metin kuralını esneterek, reklamlardaki onay sürecini kolaylaştırdı.

Markalar için çoğu zaman ciddi problem yaratan %20 kuralı reklamın orijinal versiyonunu revize etmeye zorlayarak, orijinal tasarım ile revize edilmiş hali arasında farklı bir görsel iletişim oluşmasına neden oluyordu.Özellikle de metinlerin kısaltılması ya da ufaltılması sonucunda ortaya çıkan mesajın algılanmasındaki güçlükler markaların en büyük şikayetlerindendi. Tüm bu şikayetleri kulak asan Facebook yeni reklam politikasıyla bu sorunları çözmeyi hedefliyor.

Önceden reklamınızın %20’ye takılıp takılmadığını öğrenmek için “Izgara Aracı” kullanılıyorken artık bu servis kullanımdan kaldırılarak, “Görsel Metni Kontrolü” isimli yeni bir araç kullanıma sunuldu.

Facebook’un hazırlanan görselleri içerdiği metine göre sınıflandırması ise şu şekilde olacak;
Görseldeki yazı iyi : reklamınızın sorunsuz şekilde onaylanacağını
Görseldeki yazı düşük : reklamınızın büyük ihtimalle onaylanacağını
Görseldeki yazı orta : reklamınızın onaylanmama ihtimali olduğunu
Görseldeki yazı yüksek : reklamınız büyük ihtimalle onaylanmayacağını

Facebook’ta 2 Önemli Gelişme

Facebook’un bugün duyurduğu 360 derece fotoğraflar ve yorum olarak video ekleme özelliği kullanım alışkanlıklarını değiştirecek.

360 derece fotoğraf özelliğiyle kullanıcılar panoramik veya 360 derece kameralarla çekilmiş fotoğrafları paylaşabilir hale geliyor. 360 derece fotoğraflarda da, 360 videolardaki gibi parmakla kaydırmak mümkün olurken aynı zamanda Facebook uygulaması aracılığıyla da panaromik fotoğraflar çekip birleştirmek mümkün olacak. Bu özellik şimdilik tüm hesaplar için kullanılabilir olmasa da ilerleyen dönemlerde aşamalı olarak tüm marka ve kullanıcılar için sunulacak.

Bir başka güncelleme ise; yorumlara video ekleme özelliği. Görsel anlatının giderek önem kazandığı dijital dünyada; Facebook artık video teknolojilerini tüm ürünlerine entegre etmeye başladı.

Özellikle marka sayfalarında video yorumlarının nasıl yönetileceği, bu yeniliğin doğurabileceği tehdit ve fırsatları önümüzdeki dönemde yaşayarak öğreneceğiz.

facebook-360-derece-fotograf

Snapchat, Kullanıcı Sayısıyla Twitter’ı Solladı!

Günlük 150 milyon aktif kullanıcısıyla Twitter’ı geride bırakmayı başaran Snapchat, sosyal medya kullanım alışkanlıklarını değiştiriyor.

Snapchat içerdiği özel filtreler ve efektler ile gençler arasında ciddi bir popülarite yakalarken alışkanlıklarımızda da pek çok değişikliğe sebep oluyor. Hayatımızın içine girmeyi başarılı şekilde yakalayan Snapchat, Twitter gibi bir zamanlar hayatımızın merkezinde yer alan mecraları tahtından etmeyi başardı bile. Bir kaç yıl öncesine kadar sabah kalkar kalmaz ilk iş tweetlere bakıp, tweet yazmak iken şuan bu durum Snapchat lehine dönmüş şekilde işliyor. Artık kullanıcıların ilk işi arkadaşlarının attığı snap’lere bakmak ya da arkadaşları için snap çekmek oluyor. Twitter ve Snapchat’in günlük aktif kullanıcı sayıları incelendiğinde Twitter’ın günlük aktif 140 milyon kullanıcı sayısı ile Snapchat’in 10 milyon kişi daha gerisinde kaldığı görülüyor.

Snapchat’ın ilerleyen aylarda tasarımsal güncellemelerle, penetre olamadığı farklı yaş gruplarına daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunacağı şimdiden tüm bloglarda konuşuluyor. Snapchat’ın bu adımının kullanıcı sayısını şuanki pozisyonundan daha ilerlere taşıyacağını şimdiden öngörmek mümkün. İnternet’in farklı dönemlerinde bu tarz geçiş süreçlerini pek çok zaman yaşadık. Özellikle bu durum yıllar önce ajans başkanımız Yiğit Kalafatoğlu’nun “Facebook Yahoo’yu Nasıl Solladı?” yazısını hatırlatıyor. Bu yazıya da göz atmak için; http://www.yicit.com/2010/02/facebook-yahoo-istatistik-sosyalmedya/

Instagram’da 60 Saniyelik Video Dönemi

Instagram, elinde bulunan istatistikler ve yaptığı araştırmalar neticesinde video izleyerek geçirilen zamanın %40’ın üzerinde bir artış gösterdiğini tespit edince; sıra dışı bir karar alarak bundan böyle 60 saniyelik video içeriklerine izin vereceğini duyurdu.

Ayrıca bir zamanlar iOS için sunulan birden fazla videoyu birleştirerek yeni bir video oluşturma özelliğini de tekrar aktif edeceğini açıkladı.

60 saniyelik video özelliğinin kademeli olarak kullanıcılara sunulmaya başladığını belirten Instagram, iOS için geri getirilen video birleştirme özelliğinin ise 7.19 sürümüyle birlikte kullanılabilir olacağını belirtti.

Tüketici ve kullanıcı içgörüleri üzerine geliştirdiği stratejik hamleler ve inovasyonlar ile her defasında rakiplerini şaşırtan Instagram, bizim de çok sevdiğimiz ve pazarlama iletişimi açısından verimliliğine çok inandığımız bir sosyal ağ olarak her zaman tercih ettiğimiz mecraların başında gelmekte.


Instagram Zaman Tüneli Güncellemesinden Vazgeçti!

Instagram, zaman tünelinde bir değişikliğe giderek kronolojik sıra yerine ilgiye dayalı zaman tüneline geçiş yapmayı denedi fakat, kullanıcılardan  gelen olumsuz tepkiler yüzünden vazgeçti. Pek çok kullanıcının yeni zaman tünelinde ilgili olmayan gönderiler gördüğü ve sevdiği kişilerin gönderilerini kaçırdığı belirtmesi Instagram’ı ilgiye dayalı zaman tünelinden vazgeçirdi.

Facebook’ta Emojiler İle Tepki Verme Zamanı

Facebook bugün yaptığı bir değişiklikle “tepki butonları“nı kullanıma sundu. Like butonunun üzerinde bir kaç saniye bekledikten sonra ortaya çıkan yeni butonlar artık beğenmeme seçeneği de sunuyor. Marka ve kullanıcı iletişimini daha eğlenceli bir hale getireceğini düşündüğümüz bu özellik şimdiden çok popüler oldu bile.

Like butonunun alternatifi olarak gelen, “tepki butonları” beğenme haricinde, kızgın,üzgün,inanılmaz,hahaha ve muhteşem gibi seçeneklerde sunuyor. Marka iletişimini daha renkli ve eğlenceli bir boyuta taşıyacak butonları kullanmak için biz çalışmaya başladık bile 🙂

facebook-emoji-tepki-verme