Temmuz 2017/2 Öne Çıkanlar

İnternet dünyasının önemli kaynaklarından derlediğimiz, ayın öne çıkan dijital haberlerine hızlıca göz atabilirsiniz.

1.  Türkiye’nin İlk Messenger Bot Yarışması

2017 plaj koleksiyonu ile dikkatleri üzerine çeken Penti, yaz boyunca müşterileri ile sürekli iletişimde kalsın istedik ve onları 7 gün 24 saat birlikte zaman geçirebilecekleri bir mecrada bir araya getirdik: Facebook Messenger. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, Messenger üzerinde kurguladığımız yarışma ile her hafta yeni bir konu başlığı ve her gün yenilenen 10 soruluk eğlenceli testler ile kullanıcılara sorular yönelten bir  “Chat Bot Uygulaması” geliştirdik.

Yarışmaya katılmak ve ödül kazanmak için Penti Facebook Sayfası’na Messenger’dan bir “Merhaba” demek, yöneltilen sorulara en kısa sürede en çok doğru cevabı vermek, en yüksek puanları toplamak yeterli. Üstlelik, ürettiğimiz Chat Bot,  kullanıcıların verdiği cevaplardan yola çıkarak onların zevklerini de öğreniyor ve  en uygun kombin önerileri sunmayı da ihmal etmiyor.

Hemen Deneyin!


whatsapp hikayeler özelliği

2. “Hikaye” Kullanımıyla Snapchat’i Sollayan WhatsApp’ın Öne Çıkan Sayıları

Facebook, söz konusu “hikaye” paylaşımı olunca, fikir babası Snapchat’in önüne geçmiş durumda. WhatsApp Status, uygulamanın birincil özelliği olmamasına rağmen, günde yaklaşık 250 milyon kişi tarafından kullanılıyor. WhatsApp bu rakamla, “Status” seçeneği daha görünür ve ulaşımı kolay bir şekilde ana ekranda bulunduran Instagram’ı yakından takip ediyor. Instagram Hikayeler kullanımı da bugün 250 milyonu aşmış durumda.

Devamını oku. 


iki dahi polemik

3. İki Dahinin Robot Kavgası

Alanında en ünlü ve en zengin teknoloji dahileri Elon Musk ile Mark Zuckerberg yapay zeka üzerinden garip bir polemiğe girdi.

Polemiğin temeli, Tesla ve SpaceX’in CEO’su Musk’ın yapay zekaya proaktif düzenlemelerin getirilmesi konusunda “insanlığın geleceği açısından çok önemli riskler barındırıyor” demesiyle atıldı.

Güney Afrika asıllı milyarder, bu ay yapılan valiler toplantısında yapay zekanın potansiyel risklerinin hayal ürünü olmadığını, bu nedenle yapay zekaya karşı düzenlemeleri hayata geçirmemiz gerektiğini vurgulamıştı.

Devamını oku. 


sosyal medya pazarlama stratejisi

4. Göz Önünde Bulundurmanız Gereken 10 Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

Sosyal medya, herhangi bir şirketin dijital pazarlama stratejisinde başarıya ulaşması için çok önemlidir. Buna rağmen, markalar bu aracı tam potansiyelinde kullanmıyor. “Takip edilmeye ve takipçi sayısına önem veriyorlar. Ama bir markanın güvenilirliği bundan çok daha fazlasında gizli. Günümüzde sosyal medya, markaların takipçilerinin ihtiyaçlarını tam olarak anlaması gereken benzersiz bir beceri gerektirir. İster genç bir girişimci olun ister köklü bir markanız olsun size bu sene yardımcı olabilecek 10 sosyal medya stratejisini bir araya getirdim.

Devamını oku. 


facebook link önizlemesi

5. Facebook Link Görünümlerini Düzenleme Yetkisini Kaldırıyor

Eskiden olduğu gibi paylaşılan link görünümlerine alakasız ve ilgi çekecek başlıklar atarak ziyaretçi avlamanın sonu geliyor. Facebook bu yetkiyi tırpanlamış durumda.

Devamını oku. 


facebook tv geliyor

6. Facebook TV Ağustos’ta Geliyor

Konuyu yakından takip eden insanlara göre Facebook Inc.’in televizyon versiyonu birkaç yanlış denemenin ardından nihayet Ağustos ayının ortasında yayın hayatına başlayacak.

Bloomberg’de yer verilen iddialara göre TV yayınının ilk etabı için maliyeti düşük ve kısa süreli programların yapımı tamamlandı. Maliyeti yüksek olan programlar ise platformda ilerleyen zamanlarda yer alacak. Planların gizli tutulmasından ötürü şu an için detaylı bilgi edinmek ise güç.

Devamını oku. 


7. Hayat Çayla Güzel!

“Ajans Çaycıları” serisinde bu ay Mediacat’e kapılarımızı açtık. Ayten Abla’mızın demlediği çay eşliğinde onlar sordu, biz yanıtladık.

Devamını oku.


sigorta sektörü tüketici tutum analizi

8. Sigorta Sektöründe Tüketici Trendleri

Uluslararası profesyonel danışmanlık şirketi Accenture, ‘Global Distribution & Marketing Consumer Study’ kapsamında; pazar segmentasyonu, teklifler ve dağıtım modellerinin geliştirilmesine yarayacak pazar trendlerini, yeni fırsatları ve tüketici tercihlerini belirlemek üzere 18 farklı pazardaki 32 bin 715 sigorta müşterisinden görüş topladı. Araştırma sonucunda ortaya çıkan önemli tüketici trendleri dört ana başlık altında toplandı.

Devamını oku.


erkekler online reklamlara daha duyarlı

9. Shutterstock’a Göre Erkekler Online Reklamlara Daha Duyarlı

Stok görsel sağlayan web sitesi Shutterstock’un gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, erkekler online reklamlara kadınlardan daha fazla tepki veriyor.

Site, söz konusu araştırmayı “göz izleme” adı verilen ve deneklerin göz hareketlerinin incelendiği ilginç bir teknikle gerçekleştirdi. Göz takibi uzmanı Lumen tarafından gerçekleştirilen çalışma, hedef kitlenin demografik profilini yansıtan, basit online reklamların en iyi performansı sağladığını keşfetti.

Devamını oku. 


markaların yeni yüzü evcil hayvanlar

10. Evcil Hayvanlar, Markaların Yeni Instagram Yüzü Oluyor

Bazılarımızın sevip bazılarımızın haz etmediği bir ünlüye tonca para vermek ve onun bitmek bilmeyen kaprislerini çekmek mi, yoksa herkesin seveceği şirinlik abidesi bir canlının sahibiyle çok daha makul rakamlarla anlaşmak mı? Ürünlerini Instagram’da tanıtmak isteyen ünlü markalar, artık şöhreti yakalamış modeller yerine evcil hayvanlar ile çalışmayı tercih ediyor.

Devamını oku. 


walmart yüz tanıma teknolojisi

11. Walmart Yüz Tanıma Teknolojisiyle Mutsuz Müşterileri Tespit Edecek

PSFK’nın haberine göre bu teknoloji, mağazalardaki kasaların bulunduğu bölümde yer alan kameralardan yararlanacak ve müşterilerin yüz ifadelerindeki ve hareketlerinde değişimi takip ederek mutsuz müşterileri tespit edecek. 

Daha sonra sistem, mutsuz müşterilere yardımcı olmak için çalışanları durumla ilgili olarak uyaracak ve rapor vermeleri için onları yönlendirecek.

Devamını oku. 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *