Temmuz 2017/1 Öne Çıkanlar

İnternet dünyasının önemli kaynaklarından derlediğimiz, ayın öne çıkan dijital haberlerine hızlıca göz atabilirsiniz.

instagram direct hikayeler1. Instagram’ın Snapchat’ten kopyalamadığı yeni özelliği

Bir süredir Snapchat’i taklit etmesiyle ünlenen Instagram, sonunda Snapchat’te olmayan yeni bir özellik ile karşımızda. Instagram’da artık Direct’in kaybolan fotoğraf ve video mesajlaşmasını Hikayeler’in içine entegre etti. Direct’in de Snapchat’in aynı isimli özelliğinin klonu olduğunu hatırlatalım.

Yeni özelliğin detaylarına gelecek olursak, Hikayeler’e kaybolan fotoğraf ve video mesajlar ile cevap verebileceğiniz gibi onları filtrelerle süsleyebilir ya da Boomerang videolarını cevap vermek için kullanabilirsiniz.

Devamını oku. 


2. Artırılmış gerçeklik üniversite kabul mektuplarında kullanıldı

Üniversiteye kabul edilmek başlı başına bir heyecan sebebidir. Bir de düşünün ki kabul mektubunun artırılmış gerçeklikle bezendiğini. Daha heyecan verici bir karşılama olamaz herhalde. Çin’in Kuzeybatı Politeknik Üniversitesi (NPU) bu sene öğrencilerine yolladığı kabul mektuplarında artırılmış gerçekliği kullandı.

Öğrenciler WeChat üzerinden QR kodu okuttuktan sonra üniversitenin artırılmış gerçeklik uygulamasını indirip inanılmaz bir deneyime adım atıyorlar. Öğrenciler uygulamayı açtıktan sonra kabul mektubunun üzerinde üniversitenin sanal modelini gördükten sonra okulun tarihi ve en önemli bölümleri olan mühendislik dalları hakkında bilgiler ile karşılaşıyorlar.

Devamını oku.


3.Dünyanın ilk hologram ekranlı telefonu tanıtıldı

Önde gelen profesyonel kamera üreticilerinden RED, akıllı telefon sektörüne büyük bir yenilikle giriyor. Firmanın yeni telefonu tıpkı bilim kurgu filmlerindeki gibi holografik bir ekrana sahip olacak.

Profesyonel film kameraları üreticisi RED, akıllı telefon sektörüne gireceğini açıkladı. Markanın ilk ürünü olacak Hydrogen One modelinin bir takım özellikleri belli oldu. Telefonun en dikkat çekici özelliği holografik ekranı olacak. Nesneler üç boyutlu olarak görüntülenebilecek ve interaktif oyunlar oynanabilecek.

Devamını oku.


4. Facebook, 2 milyar kullanıcıya ulaştı

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Facebook’un 2 milyar kullanıcıya ulaştığını açıkladı.

Facebook üzerinde her gün 1 milyar kişi Gruplara katkı sağlıyor, 175 milyondan fazla kişi Muhteşem (kalp) tepkisini yayıyor, 750 milyon yeni Facebook arkadaşlığı kuruluyor ve 800 milyon kişi bir gönderiyi beğeniyor.

Devamını oku.


5. İnternette en çok harcamayı kitaba ve müziğe yapıyoruz

KPMG’nin 2016 yılında yaptığı “Küresel İnternet Tüketicileri Raporu”na göre Türkiye’deki tüketiciler 2016 yılında internet üzerinden en çok kitap ve müzik kategorisinde alışveriş yaptı. Türkiye, internet alışverişinde ABD ve Batı Avrupa’yla yarışır hale geldi.

KPMG, 2016 yılı boyunca 51 ülkeden 18 bin 430 tüketiciyle görüşerek küresel internet alışverişinin nabzını tuttu. KPMG Küresel İnternet Tüketicileri Raporu, yaşları 15 ile 70 arasında değişen ve son 12 ay içerisinde internetten en az bir ürün satın almış kişilerle yapıldı. İnternetten alışveriş yapan tüketicilerin davranış, tercih ve tutumlarını inceleyen araştırmaya Türkiye’den de 273 tüketici katıldı. E-ticaretin hızla büyüdüğünü gösteren araştırmaya göre Türkiye internet alışverişinde parayı en çok kitap ve müziğe harcadı. Bunu elektronik/bilgisayar, aksesuar, gıda, oyuncak/oyun/video oyunları, kadın ayakkabı/giyim ve spor malzemeleri kategorileri takip etti.

Devamını oku.


 

6.Sipariş dağıtan otonom bakkal çırağı

Drone’lara umut bağlamayı bırakmanın zamanı geliyor. Artık otonom araçlar da bakkal çırakları gibi siparişlerinizi getirebilir. Oxford Üniversitesi’nin otonom araç gelişimiyle ilgilenen Oxbotica isimli ekibi, İngiltere merkezli, çevrimiçi süpermarket hizmeti şirketi Ocado Technologies ile beraber bir deneme programının parçası olarak Londra’da teslimat gerçekleştiriyor.

Devamını oku.


7.WhatsApp önemli bir haber kaynağı haline geliyor

Reuters tarafından yapılan araştırmaya göre insanlar WhatsApp’ı sadece anlık mesajlaşma uygulaması olarak değil aynı zamanda güvenilir bir haber kaynağı olarak da kullanıyor.

Nisan ayında aylık 1.2 milyar aktif kullanıcı sayısına ulaşan popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, insanların sadece birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlamıyor. Reuters Gazetecilik Araştırmaları Enstitüsü tarafından yürütülen araştırma sonuçlarına göre çok ciddi bir kullanıcı kitlesi WhatsApp’ı mesajlaşmanın yanı sıra güncel ve güvenilir bir haber kaynağı olarak da değerlendiriyor.

Devamını oku.


8.Uygulama ekonomisi 5 yılda 6 trilyon Dolar’a ulaşacak

App Annie tarafından yapılan hesaplamalara göre önümüzdeki 5 yıl içinde mobil uygulama ekonomisi 1,3 trilyon Dolar’dan 6,3 trilyon Dolar’a çıkacak. Büyümenin en büyük sebebi ise insanların uygulamalarda daha fazla vakit ve para harcaması.

Ortalama birisi eskiye göre sayıca daha fazla uygulama indirmezken, App Annie küresel uygulama kullanıcısı sayısının önümüzdeki 5 yıl içinde ikiye katlanarak 6,3 milyar kişiye ulaşacağını söylüyor. Uygulamalarda geçirilen sürelerin de iki kattan daha fazla artması bekleniyor. Kişi başına ortalama uygulama harcamaları ise kişi başına 379 Dolar’dan 2021 yılında 1008 Dolar’a çıkacak. Bu harcamalar uygulama içi satın almalar, reklam için ödenen paralar ve en çok da uygulama üzerinden yapılan alışverişler (e-ticaret) sebebiyle artacak.

Devamını oku.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *